خانه سلامت نکات سلامت بیماری ها چگونه بیماری دیابت تشخیص داده می شود

چگونه بیماری دیابت تشخیص داده می شود

4 دقیقه خوانده شده
0
0
91

– اندازه گیری قند خون معمولا در پلاسما انجام می شود. پلاسما قسمتی از خون است که گلبول های قرمز آن جدا شده است. گلوکز ناشتای پلاسما نشان می دهد که چه مقدار قند در پلاسمای فرد ناشتا (عدم مصرف مواد غذایی به مدت ۸ ساعت) وجود دارد و این مقدار معمولا به صورت میلی گرم در دسی لیتر بیان می شود.

– گلوکز تصادفی پلاسما نیز به همین صورت می باشد فقط نیازی به ناشتا بودن ندارد. در تست تحمل قند از بیمار خواسته می شود تا مقدار مشخصی گلوکز (آب شیرین) پس از ناشتا بودن مصرف کند و ۲ ساعت بعد گلوکز پلاسمای او اندازه گرفته می شود.

– یکی دیگر از تست های مورد استفاده دستگاه های اندازه گیری گلوکز خون خانگی هستند که گلوکز تمام خون را اندازه می گیرند و نه فقط پلاسما را که مقدار گلوکز آن حدود ۱۵% کمتر از گلوکز پلاسما می باشد (بعضی دستگاه های گلوکز خانگی طوری طراحی شده اند تا گلوکز خون را به گلوکز پلاسما تبدیل کنند بنابراین بیماران می توانند مقادیر آن را با تست های آزمایشگاهی مقایسه کنند).

 

تشخیص دیابت با موارد زیر گذاشته می شود:
گلوکز ناشتای پلاسما بیش از ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر در ۲ نوبت یا بیش تر
• گلوکز تصادفی پلاسما بیش از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر وقتی همراه با نشانه های پُر نوشی و پُر ادراری و یا کاهش وزن غیر قابل توجیه باشد.
• تست تحمل گلوکز خوراکی بیش از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر ۲ ساعت پس از خوردن گلوکز باشد.
• اگر فردی یکی از مقادیر فوق را داشته باشد تشخیص دیابت برایش گذاشته می شود. اگر فردی نزدیک به مقادیر فوق را داشته باشد مبتلا به «عدم تحمل گلوکز» یا «پِره دیابت» می باشد. بدین معنی است که بیمار دارای مقادیر گلوکز پلاسمای ناشتا یا گلوکز تصادفی پلاسما (بالاتر از مقدار نرمال است اما آن قدر غیر طبیعی نیست که برایش تشخیص دیابت گذاشته شود) .

• افراد غیر دیابتی گلوکز ناشتای پلاسما معمولا بین ۹۰-۶۵ میلی گرم در دسی لیتر است و گلوکز تصادفی پلاسما معمولا بین ۱۱۰-۷۰ میلی گرم در دسی لیتر و تست تحمل گلوز پلاسما زیر ۱۶۰ میلی گرم در دسی لیتر می باشد.

 سلامت و تندرست باشید.

منبع:hidoctor

بارگذاری بیشتر در بیماری ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

چگونه می توان سندروم روده نشت کننده را تشخیص داد

آسیب دیواره روده و خروج ذرات غذایی بزرگتر از آن به نام سندرم روده نشت کننده شناخته می شود.…