خانه سلامت زندگی سالم بهداشت دهان و دندان چگونه از تحليل استخوان فک و لثه پیشگیری کنیم

چگونه از تحليل استخوان فک و لثه پیشگیری کنیم

3 دقیقه خوانده شده
0
0
93

محقق ايرانی خارج از کشور، طی تحقيقاتی روش نوينی برای جلوگيری از تحليل استخوان فک و لثه پس از کشيدن دندان ارائه کرد که به دليل تحقيقاتش در اين زمينه موفق شد بعنوان اولين محقق ايرانی جايزه اول جراحان لثه آلمان را دريافت کند.
– طبق آخرين تحقيقات علمی پس از کشيدن دندان طی دو ماه حدود ۵۰درصد از لثه بعنوان بافت نرم و استخوان فک بعنوان بافت سخت تحليل می رود که اين امر اشکالات مهمی را برای کاشت ايمپلنت ايجاد می کند.
وی عدم امکان جايگذاری ايمپلنت مناسب را به دليل کمبود بافت از جمله اين اشکالات دانسته و گفته: اين امر اکثرا موجب می شود که کاشت ايمپلنت‌های قطور و بلند که از استحکام بالاتری برخوردار هستند، امکان پذير نباشد. وی ادامه داده: از اينرو جراح در اين موارد به ايمپلنت‌های نازک و کوتاه قناعت می کند که اين نوع ايمپلنت‌ها درصد عوارضی چون شکستگی، عفونت و شل شدگی ايمپلنت را به دنبال دارد. 

راه‌حل دوم در اين موارد بازسازی استخوان فک و لثه از دست رفته قبل يا در هنگام جايگذاری ايمپلنت است که اين روش موجب افزايش تعداد جراحی ها و طول درمان می شود، ضمن آنکه هزينه درمان بيمار را افزايش می دهد. وی سپس به نتايج تحقيقات خود در اين زمينه با همکاری محققان دانشگاه‌های آلمان و سوئيس اشاره می کند و  می گويد: اين مطالعات ما را به سمت ابداع روشی برای کاهش تحليل سوق داد و بر اساس اين روش، کشيدن دندان بصورت کم تهاجمی و استفاده از مواد جايگزين کننده است. 

تحقيقات ما نشان داده که پودر استخوان گاو بعنوان ماده دير جذب بهترين ماده برای پر کردن حفره دندان است. پس از پر کردن حفره دندان با اين ماده، سطح آن توسط اسفنج ژلاتينی پوشانده می شود. اسفنج ژلاتينی از يکسو به ماده استخوانی زير خود استحکام می بخشد و از سوی ديگر باعث بازسازی لثه می شود. 

در اين تکنيک بيمار پس از گذشت ۱۰هفته ايمپلنت ايده آل خود را با ابعادی مناسب دريافت کرده و در اغلب موارد نياز به تکنيک‌های بازسازی مجدد بافت را ندارد چراکه روش فوق بصورت ميانگين از ۹۰درصد تحليل استخوان و لثه جلوگيری می کند.  

– در تحقيقات انجام شده به دليل مشخصی در اين زمينه دست نيافتيم ولی به فرضيه‌ای رسيديم که در حال حاضر در بسياری از مقالات علمی پذيرفته می شود. وی ميزان تراکم پودر استخوان گاو را مشابه تراکم ريشه دندان دانسته و اضاقه می کند: زمانی که حفره دندان با اين مواد پر می شود به دليل مشابهت تراکم ماده جديد با ريشه، به بافت اطراف دندان اجازه می دهد که نسبت به وظايف خود در زمينه ترميم حفره اقدام کند از اينرو تحليل استخوان به حداقل مي‌رسد. سرپرست بخش ايمپلنتولوژی آکادمی «کارل زايس» در سوئيس با بيان اينکه اين روش بايد بلافاصله پس از کشيده شدن دندان اجرايی شود، ادامه تصريح کرده: پس از کشيدن دندان خون در حفره دندان لخته می شود و کليه فاکتورها و سلول‌هايي که در بازسازي استخوان مورد نياز است از مغز استخوان خارج و وارد حفره دندان می شود از اينرو با استفاده از اين سلول‌ها و مواد پُر کننده اقدام به بازسازی استخوان می شود.

اين پژوهشگر در پايان خاطر نشان کرده: اگر در هنگام کشيدن دندان يک يا چند ديواره حفره دندانی  آسيب ديده يا از بين رفته باشند، ابتدا با استفاده از يک ممبرين (غشا) قابل جذب کلاژنی ديواره‌ها بازسازی شده سپس حفره دندانی پر می شود. در اين تکنيک کهRidge Preservation ناميده می شود، بيمار پس از ۱۰هفته می تواند ايمپلنت مورد نياز را دريافت کند.

منبع:dent-world

بارگذاری بیشتر در بهداشت دهان و دندان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

چگونه می توان بوی بد سیر و پیاز را بعد از خوردن از بین برد

سیر و پیاز ترکیبات خوشمزه خیلی از غذاهاست اما این خوشمزگی معمولاً به قیمت بدبو کردن دهانتا…