خانه هنر و سرگرمی جشن ها و مراسم چگونه سفره هفت سین را بچینیم

چگونه سفره هفت سین را بچینیم

0 ثانیه خوانده شده
4
0
326

هفت‌سین به نماد مفاهیمی چون نوزایی، باروری، روشنایی، فراوانی، ثروت و. . . اشاره می‌كند. اما ما می‌خواهیم در اینجا به جنبه دیگری از سفره هفت‌سین بپردازیم و آن هم چیدمان و همنشینی این اجزا در كنار هم است. می‌خواهیم با نگاهی هنری نمونه‌های زیبای چیدمان این سفره را با هم ببینیم و شما را با نكاتی كاربردی برای زیباتر شدن هفت‌سین آشنا كنیم. در ادامه با چاره کار همراه باشید

انتخاب تم كلی برای سفره هفت‌سین

قبل از هر چیزی باید تصمیم بگیرید كه قصد دارید با چه سبك و سیاقی سفره هفت‌سین نوروز امسال‌تان را بچینید. آیا به سفره‌ای با رنگ و روی سنتی علاقه دارید یا به دنبال یك تم جدید برای آن هستید؟! پاسخ دادن به این سوال، ادامه كار را برای شما بسیار آسان‌تر خواهد كرد. انتخاب شما هر كدام از دو گزینه بالا كه باشد مهم نیست؛ مهم این است كه در پایان كار تم كلی را فراموش نكرده باشید و با فكر داشتن سفره‌ای با ظاهری تلفیقی، آن را تبدیل به یك هفت‌سین نامنظم و ناموزون نكنید. پس با تصمیمی قطعی سراغ انتخاب اجزای سفره بروید. 

انتخاب سفره و ظرف‌های هفت‌سین

 سفره‌های بته‌جقه، گل‌های ترمه و انواع پارچه‌های دست‌دوز ایرانی سالیان درازی است كه به زیباتر كردن سفره هفت‌سین ما كمك كرده‌اند. اگر انتخاب شما برای سفره، پارچه‌ای با نقش و نگار زیاد است به شما پیشنهاد می‌كنم اجزای دیگر سفره را ساده انتخاب كنید. ظروف شیشه‌ای و كریستال و ظرف‌های تك‌رنگ از هر جنسی مناسب چنین سفره‌هایی هستند. 

پارچه‌های تك‌رنگ و ساده به ظروف كار شده و رنگارنگ اجازه خواهند داد تا به خوبی خودنمایی كنند. ظرف‌های تزیین شده با هنر ویترای، چینی‌های طرحدار و ظرف‌های سفالی لعابدار،  اگر طرح و نقش زیادی داشته باشند روی چنین سفره‌ای چشمگیر ظاهر خواهند شد. 

تركیب رنگ زیبا برای سفره هفت‌سین

انتخاب تركیب رنگ برای سفره هفت‌سین مانند هر هنر دیگری از قوانین پایه پیروی می‌كند و نیازمند دقت نظر ویژه‌ای است. سعی كنید هنگام خرید و گرد هم آوردن اجزای سفره هفت‌سین بیش از هر چیزی به همنشینی رنگ‌های آن در كنار هم فكر كنید. شاید برای این كار مجبور باشد كه چندین بار آنها را كنار هم بچینید و از دور و نزدیك به تماشای‌شان بنشینید. سعی كنید با شناخت قوانین رنگ‌ها و با توجه به سلیقه شخصی‌تان بهترین گزینه را انتخاب كنید. 

تزیین آینه و تنگ ماهی برای سفره هفت‌سین

اگرچه این یك قانون نیست اما معمولا شش‌سین از اجزای سفره هفت‌سین در ظروف هماهنگ تزیین شده و در كنار سبزه قرار می‌گیرند. در این بین آینه و تنگ ماهی شاید بتوانند با ظاهری هماهنگ سفره نوروز را تكمیل كنند. به كمك هنر ویترای یا دیگر وسایل تزیینی آنها را زیباتر كنید؛ البته استفاده از آینه و شمعدان مراسم عقدكنان روی سفره هفت‌سین یكی از رسوم زیبایی است كه می‌تواند خاطرات خوش شما را با هم پیوند دهد.  

خلاقیت در تزیین اجزای سفره هفت‌سین 

درست است كه اجزای اصلی سفره هفت‌سین همگی نشانی از زیبایی هستند اما بد نیست با كمك دیگر وسایل تزیینی این زیبایی را دوچندان كنید: 

از شمع و شمعدان‌های زیبا استفاده كنید. اگر فكر می‌كنید پیدا كردن این وسایل تزیینی و هماهنگ كردن‌شان با تم كلی سفره شما كار دشواری خواهد بود، باید به شما یادآوری كنم كه روش‌های متعددی وجود دارد تا شما بتوانید خودتان این شمع و شمعدان‌ها را بسازید. 

۱) مقداری میوه و آجیل و شیرینی روی سفره بگذارید. 

۲)از گل و گلدان‌های بهاری با رنگ‌های شاد استفاده كنید. 

۳) سبزه را به شیوه‌ای تازه بكارید و تزیین كنید. 

۴)در رنگ کردن تخم‌مرغ‌ها همنشینی رنگ آنها را با دیگر اجزای سفره فراموش نكنید. 

۵)به كمك روبان، گل‌ها و. . . ظرافت را در تمی كه انتخاب كرده‌اید به نمایش بگذارید. 

انتخاب مكان مناسب برای پهن كردن سفره هفت‌سین

بخش‌های مختلف منزل را به خوبی ببینید. چیدمان خانه را بررسی كنید و با توجه به اینكه قرار است هنگام دید و بازدیدهای نوروز در چه فضایی از ‌مهمانان خود پذیرایی كنید، بهترین مكان را برای سفره هفت‌سین بیابید. اجازه دهید ‌مهمانان نیز هنگام حضور در خانه شما از زیبایی سفره هفت‌سین‌تان لذت ببرند. بهتر است میزی برای پهن كردن سفره انتخاب كنید كه باعث نشود هنگام پذیرایی از ‌مهمانان دچار مشكل شوید. كنسول‌های كنار دیوار یا میزهای كنار مبلی در حاشیه فضای پذیرایی خانه فضای خوبی برای پهن كردن سفره هفت‌سین هستند. 

چیدمان كلی سفره هفت‌سین

سفره هفت‌سین را می‌توانید روی زمین بچینید یا روی میز! از چند میز كوچك با اختلاف ارتفاع استفاده كنید یا در محدوده‌ای كوچك آن را خلاصه كنید. اگر انتخاب شما سفره‌ای سنتی است، رعایت تقارن در چیدمان سفره شما را به هدف‌تان نزدیك‌تر می‌كند اما اگر از سبكی تازه پیروی كرده باشید تنها به توازن سفره فكر كنید. نیازی نیست از هر چیزی دو تا در هر طرف سفره داشته باشید یا به فكر چیدمانی گرد و مشخص باشید؛ آزاد و رها، تنها به زیبایی سفره فكر كنید. 

این روزها حتی سفره‌های هفت‌سین با ظاهری كاملا متفاوت چیده می‌شوند. سفره‌های هفت‌سین آویزی، سفره‌های هفت‌سین در یك حباب شیشه‌ای و ایده‌های بسیار دیگری كه می‌تواند ظاهری منحصر به‌فرد به سفره نوروز امسال شما ببخشد.

فنگ شویی و سفره هفت سین

سفره هفت سین در حکم مولد انرژی سازنده و حیاتی در خانه است و برای کارایی بیشتر آن، بهتر است روی پارچه ای مربع شکل، ترجیحا به رنگ های خاکی (تنالیته کرم)  چیده شود. در کل، هنگامی که سفره در خانه پهن است و ساکنان در خانه هستند، بهتر است شمع های شمعدان ها روشن باشند.

سنجد در سفره هفت سین

سنجد نماد روابط کاری و خانوادگی است، اگر در سال گذشته چندان معاشرت نداشتید و تمایل دارید در سال پیش رو معاشرت خود را افزایش دهید، امسال ظرفی بزرگ برای سنجدهای خود انتخاب کنید.

تخم مرغ رنگی در سفره هفت سین

از دیگر عناصر سفره هفت سین باید به تخم مرغ رنگی اشاره کرد که بسیار اهمیت دارد، به خصوص برای زوج های جوان که می خواهند به زودی پذیرای عضوی جدید در خانواده ی خود باشند، ولی بدانید که باید از خالی کردن تخم مرغ ها و استفاده از پوست رنگ شده آن و یا تخم مرغ های پلاستیکی و سنگی و یا سفالی خودداری کنید.

سماق در سفره هفت سین

سماق به خاطر هم رنگ بودن با طلوع خورشید، یادآوری می کند که پس از هر سختی آسانی است! سماق را در سفره ی نوروز خود فراموش نکنید.

ماهی قرمز در سفره هفت سین

همان طور که در چند سال اخیر بحث غیر ایرانی بودن ماهی قرمز به عنوان سمبل سر سفره ی هفت سین بسیار مطرح شده، بهتر است به نشانه احترام به آب، در سرزمین های کم آب نظیر کشورمان، از سمبل ایرانی یعنی نارنج شناور در آب تنگ بلور استفاده کنید که تداعی گر جایگاه کره زمین در جهان هستی نیز هست.

سبزه در سفره هفت سین

سبزه نماد رویش دوباره و شروع دوباره است، ولی باید توجه کرد که حتما دور سبزه ها با روبا بسته شده باشد تا از آشفتگی آن جلوگیری شود.

سنبل در سفره هفت سین

سنبل و لاله نیز مثل سبزه یادآور رویش و تولدی دوباره در مفاهیم سفره هفت سین می باشد.

سرکه در سفره هفت سین

سرکه نمادی از صبر و بردباری در زندگی و سال پیش رو است.

سیب در سفره هفت سین

سیب سمبل سلامتی و عشق ساکنان خانه به یکدیگر است و باید به تعداد افراد خانه، سیب سالم و رسیده در سفره گذاشته شود. بهتر است در طول مدتی که سفره پهن است سیب ها خورده و سیب جدید جایگزین شود.

کتاب در سفره هفت سین

کتاب بر سر سفره نوروز نماد حمایت و هم نماد دانش است.

سمنو در سفره هفت سین

سمنو سمبل برکت است و بهتر است برای تقویت و تکمیل نقش آن، همراه با شیرینی بر سر سفره آورده شود.

سکه در سفره هفت سین

کاملا مشخص است که سکه نماد ثروت است و چه بهتر که آن را به همراه گندم یا برنج سر سفره بیاوریم تا ثروتی را که به زندگی خود می آوریم پر برکت باشد.

سیر در سفره هفت سین

سیر نقش محافظ را در سفره ایفا می کند و خانه و ساکنان آن را از انرژی منفی و چشم زخم دور نگه می دارد.

آینه در سفره هفت سین

آینه که در مکاتب مختلف فنگ شویی در مورد استفاده و عدم استفاده از آن توافق ندارند، ولی منطق استفاده از آن این است که افراد لحظه ی تحویل سال در آینه به خود نگاه کنند تا ببینند آیا توان رو به رو شدن با خود را دارند و از عملکرد خود در سال گذشته راضی هستند یا خیر

گرداوری شده در :چاره کار

بارگذاری بیشتر در جشن ها و مراسم

4 دیدگاه ها

 1. apdi.ir

  ۱۳۹۶-۰۹-۱۵ در ۹:۰۷ ب.ظ

  وای خیلی خوبه ساییتون

  پاسخ دادن

 2. لوازم بیل کوماتسو

  ۱۳۹۶-۱۰-۱۹ در ۹:۲۰ ق.ظ

  سلام
  درود برشما وب سایت خیلی خوبییی بود
  ممنون از اشتراک گذاریتون
  موفق و پیروز باشید دوست عزیز.

  پاسخ دادن

 3. قیمت موبایل سامسونگ

  ۱۳۹۶-۱۰-۲۳ در ۱۰:۳۲ ق.ظ

  سلام و تشکر فراوان
  در زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایتا هستید
  خسته نباشید.

  پاسخ دادن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

چگونه آجیل را در منزل بوداده کنیم

بو دادن اجیل در خانه بسیار راحت و مقرون به صرفه است اگر به هر دلیلی قصد دارید آجیل و خشکبا…