خانه خانه داری نکات خانه داری چگونه می توان در مصرف آب در آشپزخانه صرفه جویی کرد

چگونه می توان در مصرف آب در آشپزخانه صرفه جویی کرد

3 دقیقه خوانده شده
0
0
192

صرفه جویی در آشپزخانه مکانی است که  بیشترین حجم مصرف را به خود اختصاص داده است در ادامه با چاره کار همراه باشید.

صرفه جویی در حین پخت و پز

۱

در طول پخت غذا، اجازه ندهید که شیر بیهوده باز بماند. از شیر کم فشار برای آشپزخانه استفاده کنید. شیرهای معمولی حدود ۵ گالن را در هر دقیقه عبور می دهند در حالی که شیرهای کم فشار ۱٫۵ گالن در هر دقیقه جریان دارند.

۲

به جای گرفتن میوه و سبزیجات زیر جریان شیر، آنها را در یک کاسه ی پر از آب قرار دهید و با برس خوب تمیز کنید. سپس آنها را چند لحظه زیر شیر بگیرید.

۳

از آب جوش کتری یا داغ شیر برای یخ زدایی مواد غذایی استفاده نکنید. از شب قبل در مورد غذا تصمیم گیری کنید و گوشت و مواد غذایی منجمد مورد نیاز را در یخچال قرار دهید تا در طول شب یخ زدایی شوند.

۴

مواد غذایی را در مقدار کمی از آب جوش بیاورید. برای پخت برنج، سیب زمینی یا پاستا از قابلمه ای در ابعاد مناسب استفاده کنید. به این فکر کنید که با مصرف آب کمتر، عطر، طعم و مواد مغذی بیشتری را در سبزیجات و مواد غذایی خود حفظ می کنید.

۵

آب مورد استفاده برای بخار پز کردن یا پختن سیب زمینی و برنج را برای آبیاری گیاهان داخل خانه یا فضای بیرون استفاده کنید. فقط اجازه دهید خنک شود.

۶

سبزیجات خود را روی قابلمه ی برنج یا ماکارونی در حال پخت بخار پز کنید. بدین ترتیب هم مقدار آب کمتری مصرف نموده اید و هم ظرف های کمتری برای شستشو خواهید داشت.

صرفه جویی در حین شستن ظروف

۱

ماشین ظرفشویی بخرید. هر چند به نظر نمی رسد اما مقدار مصرف اغلب ماشین های ظرف شویی بسیار کمتر از حالت شستشو با دست است. مدلی از ماشین را انتخاب کنید که در مصرف برچسب A دارد. در این صورت تنها نکته ی باقی مانده برای صرفه جویی روشن کردن ماشین با ظرفیت کامل است. هر بار شستشوی ظروف با دست حدود ۴۰ گالن مصرف می شود اما این مقدار در ماشین ظرف شویی به ۴٫۵ گالن کاهش می یابد که در طول زمان تفاوت زیادی در میزان مصرف شما ایجاد می کند.

۲

چربی باقی مانده روی ظرف ها را قبل از شستشو با دستمال پاک کنید. بدین ترتیب هم در مصرف آب و هم مایع ظرف شویی صرفه جویی زیادی می کنید. در طول شستشوی ظرف ها شیر را ببندید. سپس ظرف ها را آبکشی کنید. حتی می توانید مقداری آب در سینک جمع آوری کنید و ظرف ها را ابتدا در این وان کمی آبکشی کنید تا به میزان کمتری از آب برای شستشوی کامل نیاز داشته باشید.

صرفه جویی در حین رفع تشنگی

۱

اگر در هر بار رفع تشنگی، شیر را به مدت زیادی باز می گذارید تا خنک شود، هدر رفت شما بسیار بالاست. به جای این کار یک بطری یا پارچ در یخچال قرار دهید و از آن استفاده کنید.

۲

به جای آب معدنی از آب شیر استفاده کنید. برای تولید یک بطری آب معدنی به ۱٫۵ گالن آب نیاز است (دیوانه وار نیست؟) و فراموش نکنید که بطری های پلاستیکی آنها همیشه از مواد نو تولید می شوند.

منبع: phow.ir

بارگذاری بیشتر در نکات خانه داری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

چگونه بوی بد کولر گازی رو از بین ببریم

ممکن است از کولر گازی شما بوی بدی به مشام برسه .این بوی غیر قابل تحمل از نگهداری بد کولر ا…