خانه خانه داری گیاهان خانگی چگونه در خانه تراریوم بسازیم

چگونه در خانه تراریوم بسازیم

0 ثانیه خوانده شده
0
1
626

تراریوم محیط مرطوب و مناسبی برای انواع گیاهان فراهم و زیبایی محیط را دو چندان می‌کند. اگر می‌خواهید گلخانه‌ای مینیاتوری داشته باشید، به جای چند گلدان کوچک با گل‌های متفاوت، از تراریوم یا باغ‌ شیشه‌ای که این روزها مد شده‌ است، استفاده کنید.در ادامه با چاره کار همراه باشید.

وسایل مورد نیاز:

خاک مناسب کاکتوس

سنگ ریزه 

 تعدادی سنگ صخره ای شکل و یا وسایل تزئینی دیگر (دلخواه)

خزه

دستکش ، انبر، قاشق دسته بلند یا وسیله ای مشابه

زغال اکتیو

قبل از شروع کار توجه به چند نکته لازم است:

۱

از آنجائیکه می خواهید تراریوم کاکتوس و ساکولنت بسازید ظرفی که انتخاب می کنید دهانه ی نسبتا گشادی داشته باشد تا هوا به خوبی در آن جریان پیدا کند چون رطوبت زیاد باعث از بین رفتن گیاهانتان می شود. همچنین دهانه ی گشاد سبب سهولت در کار کاشت کاکتوس هایی که تیغ بلند دارند می شود .

۲

تنگ شیشه ای خیلی نازک نباشد که در حین کار بشکند.

۳

ظرف مورد نظر عاری از هرگونه آلودگی و یا چسب و مواد شیمیایی باشد و قبل از استفاده حتما با مایع ظرف شویی کاملا شسته شده و خشک شود.

۴

کاکتوس ها و ساکولنت هایی که انتخاب می کنید از نظر نیاز نور و آب به هم نزدیک باشند و رشد زیادی نداشته باشند تا بعدا دچار مشکل نشوید.

۵

در صورت در دسترس بودن حتما از زغال اکتیو استفاده کنید چون باعث تصفیه هوای داخل تراریوم شده و مانع ایجاد بوی  نامطبوع می گردد. زغال اکتیو را می توانید از آکواریوم فروشی ها تهیه کنید.

روش کار:

برای شروع مقداری سنگریزه ی تمیز به صورت لایه ای به قطر ۳ تا ۵ سانتیمتر در کف تنگ بریزید. وجود سنگریزه در کف ظرف حکم زهکشی  را دارد و مانع پوسیدن ریشه ی گیاهان می شود.

سپس لایه ای از زغال اکتیو بر روی سنگریزه ها بپاشید و بعد خاک مناسب کاکتوس را بر روی آن به اندازه ای که گیاهانتان به راحتی در آن ریشه بزنند بریزید. برای جلوگیری از نفوذ خاک به لایه های زیرین می توانید از مقدار کمی خزه اسفاگنوم که در گل فروشی ها موجود است بر روی لایه ی زغال استفاده کنید.

حال با استفاده از انگشت و یا قاشق در مکان های مشخص گودال هایی حفر کرده و سپس گیاهانتان را از گلدان خود خارج کرده و با احتیاط به وسیله ی انبر  در درون گودال ها بگذارید و اطراف ریشه آن ها را با خاک پر کنید. مراقب تیغ های کاکتوس ها باشید که به شما آسیب نرساند. اگر هنگام کار بر روی گیاهانتان خاک ریخت با استفاده از یک برس کوچک و  یا یک نی آنها را تمیز کنید

بعد از اتمام کاشت از مقداری سنگریزه و تعدادی سنگ و یا وسایل تزئینی به سلیقه ی خود برای زیباتر کردن تراریوم خود  استفاده کنید

تراریوم آماده شده را در محلی پر نور و دور از تابش مستقیم آفتاب بگذارید و چند روزی به گیاهانتان آب ندهید تا ریشه ی آنها به خاک جدید عادت کرده و سپس آبیاری را از مقدار کم شروع کنید و به مقدار لازم برسانید. هرگز تا زمانی که سطح خاک کاملا خشک نشده است به کاکتوس ها آب ندهید چون خیلی زود از بین می روند و همچنین رطوبت زیاد سطح خاک موجب پیدا شدن مگس های خاکزی مزاحم می شود . می توانید با فرو کردن انگشت رطوبت خاک را کنترل کنید.

بارگذاری بیشتر در گیاهان خانگی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

چگونه گل شیپوری را در خانه پرورش و نگهداری کنیم

گل شیپوری را می توان هم در خانه در گلدان و هم بیرون از خانه در زمین یا باغچه کاشت. برای یا…