گیاهخواری می‌تواند انتخابی خوشمزه باشد. شما می‌توانید از میان انواع بی‌شمار میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات و غلات کامل غذای‌تان را انتخاب کنید. تنوع بی‌پایان است. شما می‌توانید از این تنوع استفاده کنید، چه تصمیم‌تان این باشد که کامل گیاه‌خوار شوید و چه بخواهید برخی وعده‌های‌ غذایی‌تان را در هفته گیاهی کنید.

تا چه حد میخواهید پیش بروید؟

وقتی که می‌خواهید یک وعده غذایی مخصوص گیاه‌خواری بخورید، نباید در آن از گوشت قرمز، گوشت مرغ، یا ماهی استفاده کنید؛ اما ممکن است تخم مرغ یا لبنیات را مورد استفاده قرار دهید. اما در وعده‌های غذایی وگان‌ ها، مصرف هر فرآورده‌ای که از حیوان‌ها به‌دست می‌آید مانند شیر، پنیر و تخم مرغ نیز ممنوع است.

آرام پیش بروید

هدفت نهاییتان را به یاد داشته باشید اما با سرعت معمول خود پیش روید. بعضی دوست دارند یک شبه وگان شوند، اگر فکر می کنید این برایتان بهترین راه است بسیار عالیست. اما اگر فکر میکنید که به زمان بیشتری نیاز دارید جای نگرانی وجود ندارد. مثل هر تغییری در زندگی، وگان شدن نه تنها به زمان نیاز دارد بلکه باید در طول زمان ببینید چه چیزی برایتان بهتر است. اینطور نیست که یک راه برای همه مناسب باشد، بلکه شما می توانید بین راه های بسیاری انتخاب داشته باشید.

راه را به درستی روید

نباید خوردن مواد مغذی از یادتان برود. صرفا چون وگان هستید دلیل نمی شود که ۱۰۰% سالم باشید، چرا که غذاهای ناسالم گیاهیِ بسیاری وجود دارد. مادامیکه غذاهای سالم گیاهی مصرف کنید داشتن رژیم گیاهی سالم با تمام ویتامین ها و مواد غذایی فوق العاده ساده خواهد بود.

خرید کنید

طعم ها و غذاهای جدید را امتحان کنید. اگر از روتین غذاهای خود خارج شوید وارد دنیای اکتشاف طعم های جدید خواهید شد. در هر گوشه ای از کره زمین هزاران دستور غذای گیاهی وجود دارد. هر اولویتی در غذا خوردن هم که داشته باشید باز هم با غذاهای متنوع و جدیدی روبرو خواهید بود. الزاما نباید یک آشپز فوق العاده باشید. بسیار لذت بخش است وقتی بتوانید با همان مواد و لوازمی که در خانه دارید غذاهای متنوعی آماده کنید.

به یادگیری ادامه دهید

به خاطر داشته باشید که وگان شدن یک مسیر یادگیریست. برای وگان شدن در دنیای گوشتخوار به شجاعت و کنجکاوی نیاز دارید. از سال ۱۹۴۴ گیاهخواری شروع شد اما همچنان برای بسیاری از مردم مقوله ی جدیدی است. لازمه ی گیاهخواری یادگیری درباره ی مراحل آن بوده و باید به خاطر داشته باشید تا در مسیر خود چه اندازه پیشرفت داشته اید.

ماجراجو باشید

تا قبل از اینکه گیاهخواری را شروع کنم، هرگز تمپه، رشته چینی سوبا، کیمچی، کدوی کابوچا، مخمر خوراکی، ارزن، شاه‌توت یا گندم سیاه و… را امتحان نکرده بودم. گیاهخواری من را به سمت یافتن موادغذایی جدید تشویق کرد و همچنین غذاهای جهانی زیادی را به من شناساند.

سنت‌های غذایی بسیار زیادی در جهان وجود دارد که بر پایه‌ی گیاهان بنا شده است و به این معناست که گیاهخواری سنت‌های ارزشمند و هیجان‌انگیزی برای بهره بردن دارد. اگر شما در زمینه‌ی آشپزی با گیاهان، تازه کار هستید، چرخی در دستور پخت غذاهای نقاط دیگر جهان بزنید (غذاهای هندی، اتیوپیایی و خاور‌میانه‌ای از غذاهای مورد علاقه‌ی من هستند). قفسه‌ی ادویه‌جات خود را گردگیری کنید و مزه‌های جدیدی را به غذاهای خود اضافه کنید. تغییر وعده‌ی غذایی را بهانه‌ای برای امتحان کردن غلات و سبزیجات بدانید.

از دیگران کمک بخواهید

“از کجا شکلات گیاهی بخرم؟” “چطور بدون تخم مرغ کیک بپزم؟” ” نمیدوانم چطور با خانوادم در مورد گیاهخواری صحبت کنم”

نگران نباشید، شما تنها نیستید.

تمام دلایلی که باعث شد گیاهخواری را انتخاب کنید، به یاد داشته باشید. احتمالا خیلی زود متوجه می شوید که گیاهخواری خیلی ساده تر از آنیست که انتظار می رفت اما اگر یک روز برایتان طاقت فرسا شد، نفس عمیق بکشید… و به دلایل خود فکر کنید. مطالعه و تماشا کردن فیلمهای علمی و همچنین نگهداری از عکس حیوانات مورد علاقه شما نیز بسیار مفید خواهد بود.

هرگز عقب نشینی نکنید

اگر به خودتان ایمان دارید، گیاهخواری به زودی طبیعت شما خواهد شد. همیشه دلایل بیشتری برای ماندن پای تصمیمتان وجود دارد تا رها کردن آن ها. کارهایی کنید تا لذت زندگی گیاهخواری را به شما یادآوری کند و روزی یک کار انجام دهید. شما راهی مهیج و عالی برای ادامه ی زندگی خود انتخاب کرده اید، مطمئن باشید که لذت خواهید برد.

به اجتماع گیاهخواران بپیوندید

تغییر می‌تواند کمتر ترسناک باشد وقتی که شما همراهی دارید. اگر دوستان و خانواده‌ی شما علاقه‌ای به گیاهخوار شدن ندارند، جمع دیگری پیدا کنید. به دنبال گردهمایی گیاهخواران یا غذا خوردن دسته جمعی در جامعه‌ی خود باشید. پیام‌گذاری فعال در وبلاگ‌های گیاهخواری باشید. اگر دوستی دارید که علاقه به آشپزی با مواد غذایی گیاهی دارد، برای امتحان کردن بعضی از دستورپخت‌ها او را دعوت کنید. مطالعات نشان می‌دهد که موفق نشدن در گیاهخواری معمولا به علت احساس متفاوت بودن و انزوا است. غذا یعنی اجتماع و به اشتراک‌گذاشتن، پس تلاشتان را بکنید که طرز زندگی‌تان را با افرادی که برایتان مهم هستند به اشتراک بگذارید. حتی اگر آن‌ها نخواهند همراه شما به تغییر زندگی‌شان بپردازند.

بارگذاری بیشتر در رژیم غذایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

چگونه میتوان بدون ورزش شکمی تخت داشته باشیم

در اینجا می‌خواهیم به کسانی که برای داشتن شکمی صاف و اندامی زیبا وقت کافی برای رفتن به باش…