خانه خانه داری حیوانات خانگی چگونه پر کنی کاسکو را درمان کنیم

چگونه پر کنی کاسکو را درمان کنیم

13 دقیقه خوانده شده
0
1
64

پرکنی یک نوع بیماری شایع در طوطی سانان مخصوصا کاسکوها و کاکادوها محسوب می شود.

برای اطلاعات بیشتر از این بیماری با چاره کارهمراه ما باشید.

پرکنی چیست؟

 این بیماری میتواند علت های پیچیده و سختی مثل استرس ، تغییر ناگهانی محیط یا صاحب یا تغذیه و… ، انگل ، نداشتن جفت ، دلتنگی و صدها دلیل دیگر داشته باشد.

بیماری پرکنی یک نوع افسردگی حساب می شود که باید علت آن را فهمید و با برطرف کردن علت از پرکنی جلوگیری کرد.

چه علت هایی باعث پرکنی می شود؟

۱-بیماری:

یکی از عارضه های پرکنی طوطی سانان بیماری هایی از نظیر زیر می باشد:

     الف) انگل های خارجی

      ب) انگل های داخلی

      ج) عفونت های پوستی و قارچی

۲-اصلاح نامناسب پرها:

 یکی دیگر از علت های پرکنی اصلاح نامناسب پرهای پرنده می باشد که طوطی وادار به کندن پرها می شود و چون طوطی ها زود به کاری عادت می کنند پرکن خواهند شد.

۳- مسمومیت با فلز: 

مسمومیت با فلزات سنگین بخصوص سرب و روی است.میله های قفس و گلوله های حاوی سرب بلعیده شده توسط پرنده از موارد شایع می باشد.

۴-بیماری سیستمیک

عفونی psittacosis است.در این بیماری ابتدا پرها کیفیت خود را از دست می دهند سپس پرنده اقدام به کندن آنها می کند.

۵- آلودگی های محیطی:

 بخصوص نیکوتین است.این مورد در پرندگانی که صاحب سیگاری یا قلیونی دارند شایع است.

۶-مشکلات رفتاری:

 مهمترین و شایع ترین دلیل پرکنی همه طوطی سانان می باشد که مبحث پیچیده ای می باشد.

 

مشکلات رفتاری خود به تنهایی شامل هزاران علت می شود که نمونه هایی از آن را خواهم گفت:

فروختن پرنده و تغییر صاحب پرنده

فروختن پرنده و تغییر مکان پرنده

– نگهداری از حیوانات خانگی دیگر

– تغییرات ناگهانی و عمده در تغذیه

– فعالیت یا ورود افراد جدید در محیط

– مکان نامناسب مثل قفس کوچک یا گذاشتن قفس در ارتفاع پایین یا روی زمین و…

– نداشتن اسباب بازی و سرگرمی مناسب

– نداشتن صاحب مناسب و مهربان

و….

همانطور که میدونید طوطی سانان مخصوصا کاسکوها و کاکادوها پرنده هایی احساسی هستند یعنی اینکه با صاحب خود خیلی صمیمی و وابسته می شوند و نیاز به محبت دارند و بسیار بسیار حسود هستند. به همین دلیل هست که نگهداری حیوانات دیگر باعث پرکنی خواهد شد مخصوصا اگر به آنها محبت بیشتری هم بکنید. حتی گاهی محبت به فرزند کوچک خانواده باعث حسودی طوطی و پرکنی خواهد شد!

طوطی ها بسیار عادت پذیر هستند یعنی اینکه به محیط و شرایط زندگی خود عادت می کنند و تغییر در محیط و شرایط زندگیشان باعث دلخوری،استرس و مشکلات رفتاریی از جمله پرکنی خواهد شد.

پس همیشه به یاد داشته باشید یک جای مناسب و ثابت برای طوطی خود پیدا کنید که به دور از استرس باشد و در آرامش کامل به سر ببرد.

به کارها و چیزهایی که طوطی بهشون علاقه دارد توجه کنید و آنها را از طوطی نگیرید. شاید یک طوطی عاشق بادام زمینی باشد و صاحب طوطی بدون هیچ دلیلی تصمیم بگیرد دیگر به طوطی بادام زمینی ندهد! این کار باعث دلخوری طوطی و حتی پرکنی خواهد شد. طوطی حتما باید اسباب بازی داشته باشد تا در اوقات بیکاری با آنها سرگرم بشود.

چه کارهای در زمان پرکنی باید انجام بدید؟

۱- اولین کار و مهمترین کار در طول روز با طوطی بودن هست و باید به طوطی عشق و محبت بورزید و وقتی دیدید میخواهد پر خود را بکند حتما حواسش را پرت کنید و نزارید این کار را انجام دهد.

۲- خوراکیهای طوطی باید کامل و مقوی باشد ، سعی کنید از انواع میوه جات و سبزیجات تازه به طوطی بدهید ، غذای محبوبش را ازش نگیرید ، سعی کنید از آجیل کمتری استفاده کنید چون خود آجیل زیاد باعث چربی می شود که یکی از علت های پرکنی هست. اما فراموش نکنید که آجیل را به هیچ وجه از رژیم غذایی حذف نکنید.

۳-  از انواع مکمل های غذایی و سنگ های معدنی استفاده کنید زیرا فراموش نکنید طوطی برای رشد سریع پرها به انواع مواد معدنی و ویتامینه نیاز دارد.

۴-  آرامش را برای طوطی به ارمغان بیاورید اما اشتباه نکنید که طوطی پرکن را به حال خود و سکوت و تنهایی رها کنید. طوطی باید در آرامش کامل سرگرم و شاد باشد تا مشکلش و پرکنیش را فراموش کند.

۵- هفته ای دو سه بار با آب پاش ، آب به روی بدن طوطی بپاشید فقط حواستان باشد آب را روی سر طوطی نپاشید چون باعث سرماخوردگی و بیماری می شود.

۶- طوطی را در اکثر اوقاتی از روز بیرون بیاورید و در بیرون از قفس هم برایش اسباب بازی فراهم کنید یا میوه درخت کاج جوشیده شده برایش بگذارید تا بجود و سرگرم شود.

گردنبند الیزابت چیست و آیا کارآمد دارد؟

گردنبند الیزابت شیی پلاستیکی می باشد که به دور گردن طوطی بسته می شود و باعث می شود طوطی نتواند به پرهای سینه و بدن خود دست پیدا کند و آنها را بکند. عقیده ها درمورد گردنبند الیزابت به دو دسته تقسیم می شوند که دسته اول می گویند بسیار خوب و کارآمد هست و دسته دوم که خودم هم جزو آنها هستم میگویند به هیچ عنوان کارامد نیست و تنها طوطی شما را عصبی تر خواهد کرد.

اسپری ضدپرکنی چیست و آیا کارآمد دارد؟

اسپری ضدپرکنی مواد تلخ بی ضرری هست که باید به پرهای طوطی بپاشید تا طوطی موقع کندن پر با مزه تلخ مواجه بشه و از کندن پر خودداری کند. بعضی از افراد به جای اسپری ضدپرکنی از مواد تلخ دیگری مثل فلوراید و حتی تریاک استفاده می کنند! که پیشنهاد می کنم تا این اسپری موجود هست و بی خطریش هم ثابت شده دست به روش های نوین و عجیب نزنید!

اسپری را هم به زیر سینه و نقاطی که توسط طوطی کنده و جویده شده می بایست زد تا تلخی شدید و در عین حال بی خطر بودن باعث جلوگیری از ادامه پرکنی شود.

اسپری ضدپرکنی یکی از روش های مفید در درمان پرکنی می باشد.

آزاد کردن طوطی در محیطی بزرگ

در اروپا هنگامی که طوطی ها از دست صاحبان نامهربان افسرده و پرکن می شوند انها را به مکانی سرسبز می برند که در قفس های بزرگ کنار یکدیگر زندگی می کنند از این روی طوطی ها کم کم حواسشان پرت می شود و جفت قدیمی خود یعنی صاحبشان را فراموش می کنند و بیشر به فکر بازی و یا رقابت هایی با طوطیهای دیگر جهت به دست اوردن غذا و حتی عشق بازی می کنند.

در این حالت پس از گذشت مدت حدود ۶ ماه تا ۱ سال معمولا به سلامت کامل می رسند حتی گاه انها را نشانه گذاریی می کنند تا پس از رسیدن به سلامت کامل انها را نزد صاحبانشان بازگردانند.

آیا استفاده از شوفاژ برای گرم کردن خانه باعث پرکنی طوطی می شود؟

اینکه بگوییم اگر کاسکو را در خانه ای که شوفاژ برای گرم کردن استفاده می شود نگهداری کنیم حتما پرکن خواهد شد اشتباه هست. زادگاه کاسکوها آفریقا هست که هوای آفریقا همیشه مرطوب هست. شوفاژ گرمای خشکی تولید می کند و اگر کاسکو در نزدیکی شوفاژ باشد احتمال پرکنی آن زیاد هست. برای پیشگیری باید کاسکو رو دور از شوفاژ نگهداری کنید و از دستگاه بخور برای رطوبت هوا استفاده کنید. در فصول سرد میتوانید از بخاری استفاده کنید و روی بخاری همیشه یک ظرف اب باشد . مهم نیست که بجوشد فقط همینکه همیشه یک ظرف اب باشد تا هوا را کمی مرطوب کند کافیست.

آیا نگهداری از حیوانات و پرندگان دیگر در کنار طوطی پرکن صحیح می باشد؟

نگهداری از حیوانات و پرندگان دیگر در کنار طوطی پرکن کاری کاملا اشتباه می باشد و صددرصد طوطی تان پرکن شد. طوطی ها بسیار حسود هستند و از صاحبشان انتظار دارند که فقط به خودشان محبت کند. در موارد بسیار دیده شده است که کاسکو را با پرنده های دیگری نگهداری کرده اند و بعد از مدتی کاسکو پرکن شده است.

راه پیشنهادی چاره کار:

و اما یک راه ساده دیگر برای درمان در این روش یک اسپری ابپاش که معمولا برای گل و گیاه یا ارایشگاه ها استفاده میشود احتیاج دارید حالا درون این ابپاش را سرکه سفید بریزید و با کمی اب حل کنید و به پرهای طوطی خود این محلول را اسپری کنید !!

گیاه لوندر

گیاه لوندر بسیار ارامش بخش است و در جهت درمان بیماری های افسردگی و عصبی طوطی ها می تواند کارامد باشد. اسپری کردن این گیاه به طوطی یا دم کردن و بخور دادنش می تواند مفید باشد و پرکنی را کم و متوقف کند.

گرداوری شده در:چاره کار

بارگذاری بیشتر در حیوانات خانگی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

چگونه می توان‭ ‬یک‭ ‬رابطه‭ ‬خوب‭ ‬با حیوان خانگی‭ ‬داشته‭ ‬باشیم

نگهداری‭ ‬از‭ ‬حیوانات‭ ‬را‭ ‬زمانی‭ ‬آغاز‭ ‬کنید‭ ‬که‭ ‬آنها‭ ‬سن‭ ‬کمی‭ ‬دارند حیوانات‭ …